Tlen oficjalnie odkryty został w XVIII wieku. Chociaż i w przypadku tej wersji przez historyków podawane są dwie daty - 1773 oraz 1775 rok. Ciekawostką jest, że dr Roman Bugaj zajmujący się historią alchemii, wskazuje, aby za odkrywcę pierwiastka, bez którego nie byłoby życia na ziemi, uważać Polaka, Michała Sędzimira herbu Ostoja, urodzonego w 1566 roku alchemika i lekarza, znanego jako Sendivogius Polonus.
Od tego czasu prowadzone są badania, które mają na celu sprawdzenie jego oddziaływania na organizmy żywe oraz testowane są liczne zastosowania tego pierwiastka w przemyśle i medycynie. Tym sposobem w dzisiejszych czasach tlen znajduje szerokie zastosowanie. Od szpitali, w których używany jest podczas wielu operacji i ratowania życia. Poprzez gałąź naukową, umożliwiając eksplorację kosmosu. Analogicznie więc, bez niego nie byłyby możliwe również wyprawy w głębiny morskie, zarówno te naukowe, jak i czysto rozrywkowe. A kończąc na... pracy oczyszczalni ścieków!
Jednak gałąź medycyny znajduje dużo szersze zastosowanie dla oxygenium, niż wspomniane powyżej. Zaledwie jednym z nich jest urządzenie, takie jak komora hiperbaryczna.
Na czym polega terapia hiperbaryczna?
Tlenoterapię hiperbaryczną stosuje się w leczeniu wielu chorób; w tym schorzeń układu krążenia i układu oddechowego. Również w przypadku terapii regeneracyjnej po wylewie lub udarze. W przypadku terapii poparzonego układu oddechowego nie tylko zmniejsza obrzęk w przewodzie oddechowym, ale też przyspiesza samą regenerację tkanek. Dobre efekty daje również przy leczeniu bólu oraz gojeniu się ran. Stosowana z powodzeniem jest nawet w terapii dzieci ze spektrum autyzmu. A w dodatku zwiększa odporność!
Bardzo dobre efekty uzyskuje również stosowana w terapii stopy cukrzycowej. W tym przypadku jako metoda poprawy ukrwienia i wysycenia tlenem tkanek kończyny - ale to już materiał na osoby artykuł :-)
Terapia hiperbaryczna ma bardzo szeroki wachlarz wskazań w przypadku wystąpienia:
A jako cel terapii hiperbarycznej uznaje się:
Coraz większą popularność zyskuje również, jako metoda poprawy ogólnej kondycji organizmu i przyspieszenia regeneracji tkanek.
Terapia hiperbaryczna odbywa się w specjalnie do tego celu przygotowanej komorze. Istnieją zarówno komory jednoosobowe, podobne do łóżek solaryjnych, jak wieloosobowe, w których pacjenci dostają maski tlenowe i siedzą w małym pomieszczeniu przypominającym malutki przedział w metrze lub pociągu.
Standardowa sesja trwa około 60 minut. Podczas zabiegu dochodzi do wysycenia komory tlenem, którego czystość wynosi nie mniej, niż 100%. Podczas sesji w komorze hiperbarycznej możliwe jest wysycenie krwi tlenem do objętości około 50ml/1L. Zabieg ten powoduje intensywne wysycenie krwi obwodowej tlenem. Dotlenione zostają nawet obszary słabo unaczynione. Zaleca się aby seria obejmowała około 20-30 zabiegów dziennie. Ze względu na toksyczność tlenu podczas sesji, stosuje się kilkuminutowe przerwy z zastosowaniem zwykłego powietrza.
(Ciśnienie stosowane podczas terapii hiperbarycznej to między 1,5-2,8 ATA. (ATA to suma całkowita ciśnienia powietrza zewnętrznego na poziomie morza, oraz ciśnienia wewnątrz komory).
Toksyczność tlenu
Ze względu na toksyczne działanie nadmiernej ilości tlenu, terapia hiperbaryczna jest obarczona ograniczeniami i musi być wykonywana w odpowiednim trybie. Dzięki temu można uniknąć zatrucia tlenem. Dlatego opracowano metodę przeprowadzania terapii hiperbarycznej.
Zabieg w komorze hiperbarycznej przebega w nastepujący sposób:
Metoda ta pozwala zapobiegać toksycznemu oddziaływaniu tlenu na organizm ludzki oraz zmniejszyć działanie stresu oksydacyjnego.
* * *
Terapia hiperbaryczna jest coraz częściej stosowana w Polsce i na świecie, jednocześnie zyskuje coraz większe uznanie wśród specjalistów i naukowców. Powstające ośrodki hiperbarii i tlenoterapii zwiększają dostępność tego zabiegu, po który warto sięgnąć w licznych przypadkach.
Każdy zabieg w komorze hiperbarycznej musi być oparty o opinię lekarza, po uprzedniej konsultacji i wykonaniu badań. Ma to na celu uniknięcie powikłań i zniwelowaniu efektów ubocznych zabiegu.
Nie ma jeszcze zbyt wielu doniesień w kierunku wpływu terapii hiperbarycznej na poprawę kondycji skóry i stymulowanie regeneracji w celu utrzymania zdrowego i młodego wyglądu. Jednak pozytywny wpływ na stymulację produkcji kolagenu, a także doskonałe dotlenienie tkanek pozwala wierzyć, iż regularne stosowanie terapii hiperbarycznej może w znacznym stopniu wpłynąć pozytywnie na przedłużenie zdrowia i dobrego wyglądu.
Oczywiście musimy pamiętać, że kluczowy wpływ na zdrowie organizmu ma aktywność fizyczna i racjonalna dieta.
Joanna Wcisło
HBT Clinic
+48 728 915 008
HBT Clinic
ZAPRASZAMY DO SALONU
Created with Webwave CMS
HBT Clinic
ul.Witosa 2
41-200 Sosnowiec
t: +48 728 915 008
e: kontakt@hbtclinic.pl