11 grudnia 2020

Terapia blizny

Blizna powstaje na skutek redukcji ubytku skóry podczas gojenia się rany. Dochodzi wtedy do tak zwanego procesu bliznowacenia. Najczęściej do czynienia z bliznami mamy w następstwie głębokiej rany, chociaż zdarzają się również po zupełnie błahym skaleczeniu. 

 

Gojenie się ran przebiega w trzech etapach. 

 

Pierwszą z nich jest faza zapalna. Wtedy rana oczyszcza się w procesie fagocytozy. Pod tym pojęciem kryje się proces, w którym białe krwinki pochłaniają bakterie, szczątki uszkodzonych tkanek oraz inne patogeny. Następnie płytkowe czynniki wzrostu uwalniane są do rany. Wtedy organizm gotowy jest, aby przejść do drugiego etapu gojenia się - fazy proliferacyjnej. Wtedy dochodzi do angiogenezy, czyli do wytworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Poza tym wydalany jest kolagen oraz fibronektyna. Dochodzi do skurczu rany, kiedy to miofibroblasty zmniejszają jej wielkość "chwytając" brzegi i kurcząc się. Jest to mechanizm przypominający ten, który zachodzi w skurczach mięśni gładkich. Gdy to się stanie, organizm przechodzi do trzeciej fazy gojenia się rany. Przebudowa polega na wyrównaniu kolagenu wzdłuż linii napięcia. Kiedy komórki osiągają swój cel, stają się niepotrzebne i ulegają apoptozie

 

Rany mogą goić się na dwa sposoby: poprzez rychłozrost, kiedy występuje minimalne zakłócenie lokalnej tkanki (przykładem takiej blizny jest np. cięcie chirurgiczne); oraz poprzez ziarninowanie. Jest to dłuższy proces, do którego dochodzi w następstwie poważnych urazów, kiedy tkanka zostaje trwale uszkodzona lub nawet dochodzi do jej ubytku. Na skutek obu procesów mogą powstawać blizny. 

 

 

Pomimo że w każdym przypadku proces gojenia rany przebiega tak samo, to stan wizualny i funkcjonalny blizny może się znacznie różnić i zależny jest od kilku czynników:

 

  • sposobu powstania rany (rany cięte, pooperacyjne, rany po otarciu, rany pooparzeniowe, etc.);
  • rodzaju i wielkości rany;
  • stanu zdrowia, ewentualnych skażeń rany;
  • szybkości regeneracji organizmu;
  • umiejscowienia rany.

 

 

W przypadku prawidłowo przebiegającego procesu gojenia powstałe blizny przybierają prawidłową strukturę i są łatwe do zamaskowania lub zredukowania. Jednak w przypadku gdy dochodzi do nadkażenia rany lub gdy zachodzą nieprawidłowości w okresie gojenia, często dochodzi do powstania zrostów, lub blizn przerostowych.

 

Zrosty są najczęstszym efektem ran powstałych po zabiegu chirurgicznym, lub bardzo głębokich ran, których efektem jest przecięcie wielu warstw tkanek. Zrost to nieprawidłowe połączenie tkanek, które zazwyczaj są od siebie oddzielone. Jednak na skutek głębokiej ingerencji gojące się tkanki przyrastają do siebie, co w efekcie może powodować ból, dyskomfort ruchowy, a nawet wady postawy.

 

Blizny przerostowe powstają na skutek nieprawidłowej proliferacji fibroblastów. Tkanka zawiera nieuporządkowany kolagen typu III, oraz nadmierna ilość macierzy.

 

Blizny hipertroficzne powstają na skutek oparzeń i są efektem przykurczu tkanek podczas procesu gojenia. Blizny te znacznie uniemożliwiają ruchomość.

 

 

Zapobieganie powstawaniu nieprawidłowych blizn.

 

 

Podstawą szybkiej terapii blizny jest prawidłowe dbanie o ranę; zapobieganie nadkażeniom i regularna zmiana opatrunku. Ważne aby w przypadku dużych ran redukować obrzęk oraz wspomagać prawidłowe krążenie w okolicy rany. Jest to o tyle ważne, że pozwala zminimalizować ryzyko związane z nieprawidłowym gojeniem, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko bliznowców.

Terapię wspomagania gojenia ran często łączy się z drenażem, plastrami sylikonowymi lub tapingiem. Zabiegi te zazwyczaj wykonuje fizjoterapeuta. Są one szalenie istotne, szczególnie w przypadku rozległych ran.

Mobilizacja blizny zapobiega powstawaniu zrostów.

 

 

Leczenie

 

Istnieje coraz więcej metod leczenia blizn. Niestety żadna nie zapewnia stuprocentowej redukcji. Głównym celem zabiegów jest przywrócenie możliwie jak największej ruchomości blizny oraz zmniejszenie jej widoczności.

 

Do zabiegów redukujących widoczność blizny oraz znacznie poprawiających stronę estetyczną, należą:

  • laseroterapia;
  • radiofrekwencja mikroigłowa;
  • mikronakłówanie;
  • HIFU;
  • mezoterapia;
  • osocze bogatopłytkowe;
  • terapia łącząca mikronakłówanie i laktoferynę; 
  • ostrzykiwanie preparatami sterydowymi.

 

Każda terapia powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od rodzaju i rozległości blizny. Ważne jest umiejscowienie blizny oraz stan zdrowia pacjenta. 

Terapia blizny jest procesem długotrwałym. Regeneracja tkanek wymaga czasu. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć procesów prawidłowej przebudowy.

Na szczęście, prawidłowo dobrana terapia, połączona z odpowiednią pielęgnacją, pozwalają w bardzo wysokim stopniu przywrócić ruchomość blizny, poprawić jej strukturę oraz, co często jest dla nas najważniejsze, maksymalnie zmniejszyć jej widoczność.

 

Joanna Wcisło

 

 

 

 

 

 

 

HBT Clinic

+48 728 915 008

HBT Clinic

ZAPRASZAMY DO SALONU

Created with Webwave CMS

HBT Clinic

ul.Witosa 2

41-200 Sosnowiec

t: +48 728 915 008

e: kontakt@hbtclinic.pl