08 grudnia 2020

HIFU w terapii antiage..czy dla każdego?

Co to jest HIFU

 

HIFU to technologia wykorzystująca zjawisko skupionego ultradźwięku. Zastosowane w urządzeniu transduktory wykorzystują soczewki skupiające ultradźwięk, emitowany na określonych częstotliwościach. Częstotliwość zależna jest odwrotnie proporcjonalnie od głębokości na jakiej dany impuls ma być skupiony. Soczewka skupia impuls do szerokości mniej więcej włosa. Metoda ta pozwala na punktowe wywołanie ablacji białka bez naruszenia tkanek sąsiadujących i ciągłości skóry.

Technologia ta pierwotnie wykorzystywana była w onkologii jako metoda eliminacji i leczenia guzów nowotworowych bez ingerencji chirurgicznej. W terapii onkologicznej moc terapeutyczna jest jednak znacznie wyższa niż w zabiegach medycyny estetycznej, a co za tym idzie - znacznie bardziej inwazyjna.

 

Oddziaływanie HIFU na tkanki

 

Impuls w zależności od częstotliwości jest indukowany na określonej głębokości. Podczas wykonywania zabiegów w okolicy twarzy zazwyczaj pracujemy na głębokościach 1,5mm, 3mm oraz 4,5mm. Moc robocza podczas zabiegu to od 0,2J do 2J (moc uzależniona od wielu czynników fizycznych twarzy). Impuls podczas indukcji powoduje podgrzanie punktowe tkanki do temp. około 60°C.

Podczas indukcji impulsu nie dochodzi do przegrzania tkanek sąsiadujących, ani przerwania ciągłości skóry.

Punkt ablacji zapoczątkowuje w tkankach stan zapalny i proces fagocytozy, czyli naturalnego wchłonięcia uszkodzonych komórek. Dochodzi do przebudowy tkanek, a następnie namnażania nowych komórek skóry. W końcowym etapie dochodzi do namnożenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych na skutek pobudzenia występujących w skórze fibroblastów.

 

Podczas zabiegu dochodzi również do uszkodzenia wystepujących w tkance podskórnej ścian komórek tłuszczowych. Dlatego też technologia HIFU jest wykorzystywana również w zabiegach eliminacji lokalnych skupisk tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia ściany komórki tłuszczowej, co w efekcie powoduje jej apoptozę. Następnie dochodzi do usunięcia triglicerydów w naturalnym procesie trawienia tłuszczów.

Ważne, aby podczas okresu pozabiegowego unikać spożywania tłustych dań. Ma to na celu uniknięcie dodatkowego obciążania układu trawiennego i wydalniczego (wątroba, nerki, trzustka).

 

 

 

 

Efekty zabiegu

 

Celem wykonywania zabiegu z użyciem technologii HIFU jest wymuszenie procesów regeneracji skóry. Procesy te zwalniają wraz z wiekiem; ilość namnażających się naturalnie komórek znacznie maleje. W efekcie funkcje skóry oraz innych tkanek znacznie się zmniejszają. Oddziaływanie HIFU na tkanki ma na celu spowodowanie stanu zapalnego, procesów apoptozy, fagocytozy oraz na samym końcu procesów regeneracji i namnażania nowych komórek. Proces ten ma na celu odmłodzenie tkanek.

 

W przypadku zabiegów w okolicy twarzy chcemy uzyskać efekt napięcia skóry, zagęszczenia, poprawy struktury. Po zabiegu dochodzi do:

 

- wymodelowania owalu;

- eliminacji zmarszczek;

- redukcji cieni pod oczami;

- napięcia powiek;

- redukcja tzw. chomiczków;

- redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka;

- napięcie mięśnia szerokiego szyi.

 

 

Proces regeneracji następuje stopniowo. Jest też ściśle związany z różnymi czynnikami:

 

-wiekiem;

-trybem życia;

-ilością tkanki podskórnej;

-dietą

-paleniem tytoniu;

-ekspozycją na promieniowanie UV;

-nawilżeniem skóry;

-odżywieniem skóry.

 

 

Dla kogo HIFU?

 

Chociaż technologia HIFU jest jedną z bardziej doskonałych, a zabiegi z jej użyciem są bardzo efektywne, nie jest to zabieg dla każdego.

Dużym błędem metodycznym jest traktowanie HIFU jako metody dla każdego i na każdy problem skórny.

 

HIFU z całą pewnością nie jest dobrym zabiegiem dla osób, które mają bardzo cienką skórę i/lub bardzo małą ilość tkanki podskórnej. Zastosowanie HIFU u tych osób nie przyniesie oczekiwanych efektów.

 

Najlepszym kandydatem do zabiegów jest osoba w wieku między 30-tym a 65-tym rokiem życia; nie paląca; z umiarkowaną ilością tkanki podskórnej. Dlaczego? Ponieważ są to osoby, u których procesy regeneracji następują szybko, a tkanka podskórna pozwala na dodatkowe modelowanie owalu.

 

 

 

HIFU a blizny

 

HIFU jest bardzo dobrą metodą rozbijania zrostów i redukcji blizn. Uderzenie wiązki HIFU powoduje rozerwanie zrostu i rozluźnienie blizny. Wykonanie zabiegu w okolicy blizny oraz w obszarze wokół niej, pozwala na stymulację procesów regeneracji oraz wytworzenie zdrowej tkanki. Zabieg szczególnie efektywny w przypadku blizn po cięciu cesarskim, blizny okolicy brzucha, czy blizny okolicy pleców.

Doskonale sprawdza się także w przypadku wiotkości skóry.

Jak każdy zabieg, HIFU również wymaga dużej ostrożności i odpowiedniego dobrania parametrów do kondycji skóry.

 

 

Joanna Wcisło

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HBT Clinic

+48 728 915 008

HBT Clinic

ZAPRASZAMY DO SALONU

Created with Webwave CMS

HBT Clinic

ul.Witosa 2

41-200 Sosnowiec

t: +48 728 915 008

e: kontakt@hbtclinic.pl